W jaki sposób wybrać dobra domenę?
image

 

Domena stanowi nieodłączną część strony internetowej, dlatego musi być dobrze wybrana. To właśnie przy jej pomocy strona staje się o wiele bardziej popularna, a firma zyskuje renomę w sieci. Dobra domena jest oznaką profesjonalizmu, niezawodności oraz jakości, czyli wszystkich cech, których może pragnąć oraz szukać dzisiejszy odbiorca.


Już na wstępie warto zaznaczyć, że nazwa domeny nie oddziałuje na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Właśnie z tego względu wpychanie słów kluczowych w nazwie domeny nie ma żadnego sensu, a dodatkowo może niekorzystnie wpłynąć na jej odbiór przez klientów. W związku z czym domena powinna być przede wszystkim unikalna oraz związana z prezentowaną marką czy firmą. W tym miejscu warto zaznaczyć, że każda marka o której wspomina się w sieci staje się bardziej wartościowa w oczach Google, stąd widnieje coraz wyżej oraz wyżej w wynikach wyszukiwania. Wpływa to na tworzenie oryginalnych nazw domen, które w dalszej kolejności używane są w trakcie kontaktów z partnerami oraz odbiorcami. Nazwa ta będzie co jakiś czas przewijała się Internecie, co przyniesie pożądane efekty.
W trakcie wyboru domeny warto wziąć pod uwagę łatwość w zapamiętywaniu jej oraz zapisywaniu. Długie nazwy, które trudno zapamiętać nie sprawdzą się. Proste oraz dosadne nazwy to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, gdyż w ich przypadku możliwość pojawienia się błędu w adresie URL jest stosunkowo niska.

 

Właśnie z tego względu dobra domena jest krótka, nie ma w niej trudnych i skomplikowanych słów, a także występują w niej znikome łączniki oraz cyfry.
Przed stworzeniem domeny warto tez skontrolować jak wyglądają domeny konkurencji. Twoja nazwa musi być bardziej interesująca oraz ciekawa, niż ta, którą posiadają oni. Adres URL może zdecydowanie wpłynąć na wyszukiwanie wyników w wyszukiwarce.
Oprócz tego dobrze, żeby w domenie pojawiła się nazwa marki, przede wszystkim w sytuacji, kiedy coraz więcej osób zaczyna ją rozpoznawać i słyszało o niej.
Rozszerzenie domeny również ma znaczenie. Badania wykazały, że rozszerzenia .pl, .com oraz .com.pl cieszą się największym zaufaniem wśród potencjalnych klientów.
Warto mieć na uwadze, że w domenie nie powinny się znaleźć polskie znaki. Teoretycznie adres URL wzbogacony w polskie litery zostanie wyszukany, jednakże większość internautów przywykła do posługiwania się bez nich. Dodatkowa komplikacja może być źle odebrana, dlatego warto stosować utarte rozwiązania.  
Bardzo często w domenie potrzebne są znaki rozdzielające konkretne słowa, gdyż w taki sposób można zyskać lepszą czytelność. Do zadania tego używa się myślników, warto o tym pamiętać.
Nazwa domeny niezgodna z charakterem firmy nie ma sensu i takie strony internetowe będą szerokim krokiem omijane przez klientów. Kiedy więc adres URL zawiera takie słowa: ubrania-na-miare.pl,a otworzą się narzędzia, nie będzie to wróżyło niczego dobrego.

 

Kiedy tworzy się domenę należy bezustannie kontrolować czy jest dostępna. Jest to związane z tym, że każdy adres URL może być wykorzystany tylko raz, dlatego panuje tutaj zasada kto pierwszy ten lepszy.
Jak widać domena odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego należy uczynić wszystko, żeby była ściśle związana z firmą oraz stanowiła doskonałą wizytówkę.

Wróć